Podkłady kolejowe, impregnowane olejem kreozotowym zawierającym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, są odpadem niebezpiecznym z powodu zawartości silnie toksycznych i rakotwórczych substancji chemicznych, takich, jak: antracen, fluoren, fenantren, benzo(a)antracen oraz benzo(a)piren.
Substancje te są bardzo szkodliwe, zarówno dla środowiska naturalnego jak i zdrowia ludzi.
Przechowywanie, wykorzystywanie w ogródkach czy palenie wycofanych z eksploatacji drewnianych podkładów kolejowych jest poważnym zagrożeniem życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Skaża glebę, powietrze, przyczynia się do powstawania SMOGU a także uwalnia do atmosfery silnie trujące i rakotwórcze związki chemiczne. Nie pozwól na to!
Z tego względu nie należy stosować podkładów kolejowych w ogrodzie. Zapach zużytego impregnatu jest dobrze wyczuwalny z wielu metrów. Gryzie w nos, ale przede wszystkim jest wysoce toksyczny i zawiera substancje rakotwórcze. To dobitnie potwierdza, że nie można stosować starych podkładów kolejowych w ogrodzie.
Naszą misją jest bezpieczny, sprzyjający środowisku i legalny odbiór wycofanych z eksploatacji drewnianych podkładów kolejowych.
Zakład Gospodarowania Infrastrukturą Kolejową Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie gospodarki odpadami ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych o kodzie 170204* (drewno nasączone olejem kreozotowym).